دکتر قهرمانی نژاد

بسمه تعالی

الف) مشخصات:

الف)1-بهاءالدین قهرمانی نژاد شائق ، متولد 25 مرداد ماه 1343 ه.ش در تهران ،متاهل ، دارای سه فرزند.

الف)2-جانباز 25 درصد ، رزمنده دوران دفاع مقدس (جمعا 20/36 روز در طول 5 سال)

الف) 3- تحصیلات حوزوی، خارج فقه (قم) دانشگاهی ، دکتری تاریخ اسلام (از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه دولتی اصفهان)

الف)4-دارای اجازه در امور حسبیه، روایت و گواهی صلاحیت علمی ازمراجع عظام، حضرات آیات خامنه ای ، فاضل لنکرانی(قده)، مکارم شیرازی،شبیری زنجانی ، نوری همدانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی،ضیاءالدین حسینی اشکوری (قده) وصادقی مازندرانی و دارای پرونده  در نخبگان حوزه.

الف) 5- آشنایی به سه زبان عربی(در حد مکالمه و ترجمه) انگلیسی (در مرحله  Tolimo تا مرحله  PEM ) و ترکی (آذری بصورت کامل و اسلامبولی در حد مکالمه).

ب) سوابق پژوهشی:

      ب) 1- مقالات منتشره در فصلنامه میقات مرکز پژوهش حج پیرامون امپراطوری عثمانی و حج ، دلایل ایمان حضرت ابوطالب (ع) و علویان طبرستان

ب)2-مقالات برگزیده و قرائت شده در کنگره  علامه ابومنصور طبرسی  در قم، پیرامون آرمانگرایی در فعالیت های فرهنگی در کنگره علمی Enjuo  برگزار شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یادواره مرحوم استاد فلسفی (قده) در حوزه علمیه قم

ب)3-تحقیق و تالیف بیش از 40 اثرمنتشره پیرامون حدیث، رجال، تاریخ اسلام، تاریخ ایران و...

ب)4-ترجمه و شرح کتاب معالم الاصول که تحت عنوان تبیین المعالم منتشر شده و بصورت کمک درسی ، از طرف شورای مدیریت حوزه علمیه قم در مدارس تحت پوشش ، جهت سطح اول حوزه های علمیه توزیع گردید.

 

 

ب)5-تحقیق و تالیف کتاب علم القرائه و فن التلاوه که در معاونت آموزشی حوزه علمیه قم و همینطور مرکز جهانی علوم اسلامی جهت دروس علم قرائت استفاده  و در کتابخانه تخصصی دانشکده معارف و اندیشه اسلامی دانشگاه تهران نیز جزءکتب مرجع قرار گرفت.

ب)6-نظارت فنی محتوایی و تصحیح مجموعه دولتهای شیعی در بستر تاریخ و گلشن ابرارو بانوان نمونه  که از سوی پژوهشکده علمی و کاربردی با قرالعلوم (ع) منتشر گردید(ضمن اینکه جزء مولفین این آثار بوده ام).

ب)7- تمرکز جدی در تحقیقات پیرامون تاریخ تشیع و سیره معصومین (ع) که منجر به انتشار چند اثر در همین زمینه از جمله مادران آسمانی، مصائب اهل بیت (ع) و تالیف بنده گردید.

ب)8-کار پژوهشی مداوم پیرامون شبهه شناسی در مباحث تاریخ اسلام و اعتقادات و ارائه ان در شبکه های مختلف صداو سیما از جمله شبکه های پنج، قرآن، جهانی جام جم .

9-ارائه مقاله مولفه های مقتل نگاری مکتب کوفه و چاپ ان در مجله علمی و پزوهشی تاریخ  فرهنگ و تمدن اسلامی

10-ارائه مقاله بررسی جایگاه کتب امالی در تاریخنگاری مقتل وچاپ آن در مجله علمی و پژوهشی تحقیقات علوم قرآن و حدیث

ج) سوابق آموزشی:

ج)1-تدریس دروس معارف اسلامی ،تفسیر، علم القرائه ،تاریخ اسلام تاریخ انقلاب اسلامی در حوزه های علمیه تهران ،قم ، دانشگاه امام صادق(ع) و دانشگاه تهران به مدت قریب 25 سال.

ج)2-تدریس علم القرائه در مرکز جهانی علوم اسلامی  به زبان عربی و ترکی اسلامبولی در سال های 71-72

ج)3- تدریس تفسیر سطح عالی در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (واحد خواهران) سال تحصیلی71

ج)4- تدریس تاریخ اسلام (سیره معصومین (ع) جهت روحانیون اعزامی به حج و عتبات از طریق بعثه مقام معظم رهبری.

ج) 5-تدریس ادبیات عرب در حوزه علمیه شهید بهشتی تهران درسال 1366.

ج) 6-تدریس پیرامون شبهه شناسی در مباحث  تاریخ اسلام جهت طلاب و روحانیون در دوره های ضمن خدمت  و همچنین دانشجویان دانشگاه تهران و صنعتی شریف.

 

ج)7- تدریس تاریخ تشیع در مقطع ارشد و در مرکزآموزش عالی اهل بیت (ع) جهت دانشجویان غیر ایرانی و تدریس تاریخ و تمدن اسلامی در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه تهران.

سوابق اجرایی:

د)1- مسئول آموزشی جهاد سازندگی شهرستان طالقان 61-60

د)2- فعالیت در بخشهای فرهنگی دفاع مقدس

د)3- روحانی رزمی و تبلیغی با مسئولیت های فرهنگی در یگان های رزمی دوران دفاع مقدس

د)4-مدیر دار القرآن دانشگاه تهران با مسئولیت تشکیل دانشکده علوم قرآنی در سال های 72-74

د)5- مسئول امور قرآنی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها توام با دانشگاه  تهران

د)6-دبیر شورای فرهنگی وزارت کشور 74-76

د)7-مشاور و کارشناس معاونت پژوهشی  سازمان تبلیغات اسلامی

د)8- روحانی اعزامی به حج و عتبات.

د)9-دارای پرونده اعزامی  تبلیغی به خارج ازکشور با سابقه تبلیغ  در کشورهای آلمان در سال  80 ایتالیا سال 92 و مسافرت به دانشگاه اسلامبول جهت کار مطالعاتی.

د) 10- مدیریت گروه تاریخ و تمدن و انقلاب اسلامی دانشگاه تهران از 23/11/92 تا کنون.

 

bgharemani@ ut.ac.ir